آشنایی با کاربردهای افزونه ACF

معرفی افزونه ACF وردپرس

اگر با سیستم مدیریت محتوای وردپرس کار کرده باشید، متوجه میشوید که این CMS با وجود تمام امکاناتی که به طراحان سایت ارائه میدهد، در بعضی قسمت ها طراحان را با محدودیت های عجیب و غریبی روبرو میکند. افزونه advanced custom fields  یا همان افزونه ساخت زمینه سفارشی پیشرفته که به اختصار ACF نامیده میشود، به کمک طراحان سایت آمده تا این محدودیت ها را رفع نماید.

برای مثال، هنگام ایجاد نوشته و انتشار آن تنها میتوانیم از امکانات دسته بندی، برچسب ها و تصویر شاخص استفاده کنیم. با این وجود برای استفاده از دیگر فیلدهای اضافی که کمک به زیبایی، جذابیت و پر محتوا شدن سایت ما میکند نیاز به این افزونه کاربردی یعنی پلاگین ACF داریم.

چگونگی استفاده از افزونه ACF

این افزونه با ساخت انواع فیلدهای کاربردی، طراحان سایت را به تمام اهداف خود میرساند. برای مثال چند نمونه از امکانات زمینه های سفارشی کاربردی این افزونه عبارتند از:

 زمینه سفارشی متنی تک خطی و چند خطی

ساخت زمینه سفارشی عددی برای وارد کردن اعداد مثل شماره تلفن

افزونه زمینه سفارشی دکمه رادیویی و چک باکس ها

ایجاد زمینه های بارگذاری «بارگذاری عکس، ویدیو و فایل»

 زمینه انتخاب رنگ

ایجاد زمینه انتخاب تاریخ و زمان

افزونه ACF

شرطی سازی و دیگر امکانات پلاگین ACF

ویژگی های ACF به این زمینه های سفارشی محدود نمیشوند بلکه شما میتوانید با شرطی سازی زمینه های ایجاد شده، به آنچه که مد نظر دارید برسید. مثلا میتوانید انتخاب کنید که زمینه ایجاد شده تنها در برگه ها نمایش داده شود و یا اگر نوشته شما در دسته بندی خاصی قرار داشت، این زمینه سفارشی برای آن فعال شود.

پیشنهاد مطالعه: معرفی افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس

معرفی فیلدهای ACF

برای ساخت هر فیلد، شما نیاز به تکمیل یک سری اطلاعات که مختص همان فیلد است دارید. این اطلاعات، همان داده هایی هستند که باعث میشود شما زمینه سفارشی دلخواه خود را ایجاد کنید.

برچسب زمینه

با وارد کردن اطلاعات در این قسمت، شما نام زمینه سفارشی خود را در هنگام مدیریت پست ها  انتخاب کرده اید.

نام زمینه

نامی که شما برای فیلد خود انتخاب میکنید در این قسمت مشخص میشود. این نام هنگام فراخوانی فیلد شما قابل مشاهده میباشد. نکته مه این است که باید این اسم به صورت یک کلمه باشد. اگرچه میتوان برای اضافه کردن کلمات دیگر از کارکتر های خط فاصله(-) و آندرلاین(_) نیز استفاده کرد.مثل:    شماره- تلفن

نوع زمینه

در این قسمت شما میتوانید نوع زمینه خود را انتخاب کنید. به این معنا که زمینه شما چه نوع ورودی ای میتواند دریافت کند. این ورودی میتواند از نوع اعداد صحیح، کارکتر، نقشه گوگل، عکس و … باشد.

افزونه ACF

مکان زمینه

در این قسمت، شما میتوانید مکان نمایش زمینه سفارشی شده خود را انتخاب کنید که به چه شکل و در کدام قسمت ویرایشگر نمایش داده شود.

تفاوت نسخه پرو و رایگان ACF

افزونه ACF شامل دو نسخه رایگان و پرو که پولی است میباشد. هر دو نسخه امکانات و ویژگی های  یکسانی دارند. به این معنا که هم نسخه رایگان و هم نسخه پولی آن شامل 30 نوع زمینه سفارش میشوند. تنها تفاوت آن ها در چند ویژگی مثل زمینه تکرار شونده، ساخت بلوک های گوتنبرگ، زمینه محتوای انعطاف پذیر، ساخت برگه های تنظیمات، زمینه گالری، و زمینه کلون با هم متفاوت هستند.

زمینه تکرار شونده

زمینه تکرار شونده در ACF پرو این امکان را به شما میدهد که بتوانید لیستی از زیر مجموعه ها از انواع زمینه هارا تهیه و تولید کنید. با این شکل که زمینه اول نقش والد را داشته و دیگر زمینه ها نقش زیر زمینه را ایفا میکنند. همچنین هیچ محدودیتی در نوع زمینه های استفاده شده وجود ندارد.

محتوای انعطاف پذیر

 محتوای انعطاف پذیر توسط یک ویرایشگر ساده و کاربردی که مبتنی بر ویرایشگر بلوک است مدیریت میشود. این ویرایشگر این امکان را به ما میدهد که بتوان به زیبایی هرچه تمام تر زمینه خود را سفارشی سازی کینم.

زمینه دلخواه گالری

همان طور که خود مطلع هستید، عکس ها از جذابیت بصری بسیار زیادی برخورد دار هستند. زمینه دلخواه گالری در افزونه ACF این امکان را میدهد که بتوانیم از عکس ها در یک قالب منظم و مرتب برای جذاب تر کردن نوشته و یا برگه خود استفاده کنیم.

از کجا میتوان افزونه ACF را تهیه کرد؟

نسخه رایگان پلاگین ACF از مخزن وردپرس قابل دانلود است و شما میتوانید با دانلود و نصب آن ساخت و طراحی زمینه های سفارشی دلخواه خود را شروع کنید. همچین نسخه فارسی و ترجمه شده آن نیز موجود است.

چند روش نصب قالب وردپرس

نصب قالب وردپرس چگونه است؟ همانطور که میدانید وردپرس پر استفاده‌ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان برای ساخت وب سایت‌ها است. به احتمال زیاد اگر

ادامه مطلب »
پشتیبانی سایت وردپرسی شما

کارشناسان شرکت چکاوک شهر با بیش از 10 سال سابقه در زمینه طراحی سایت، تسلط کامل به پلاگین ها، توابع وردپرسی، قالب ها شمارا در رفع مشکلات پیش آمده و پشتیبانی دوره ای یاری می کند. کافیست با ما تماس بگیرید

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 14 =