افزونه ویرایش حرفه ای متن در وردپرس

افزونه ویرایش حرفه ای متن در وردپرس (TinyMCE Advanced)

هر وبلاگ نویس و تالیف کننده محتوا ترجیح میدهد از یک ویرایشگر حرفه ‌ای متن که قابلیت و امکان ها و خصوصیت های متعددی داشته و در عین حال کار کردن با آن راحت باشد، به کارگیری نماید. پلاگین TinyMCE Advanced یک ویرایشگر حرفه‌ای وردپرس میباشد که ‌این قابلیت و امکان را در دست کاربرانش قرار میدهد.
ویرایشگر بصری وردپرس به وسیله TinyMCE، یک نرم افزار متن گشوده که با سیستم مدیر محتوای وردپرس مخلوط گردیده، تاسیس شده است. ویرایشگر بصری پیش فرض وردپرس دارای خصوصیت های بسیار خوب میباشد که فعالیت با آن را بسیار راحت نموده است البته با این هم اکنون کارهایی میباشد که با این ویرایشگر نمی توانید اعمال دهید از جمله افزودن جدول های ماهر در ویرایشگر وردپرس به سادگی قابلیت و امکان پذیر وجود ندارد.
در صورتیکه پیرو مشخصات و موردهای بیشتری نسبت به آنچه که ویرایشگر بصری استاندارد وردپرس ارائه می‌دهد، می‌باشید می‌توانید از پلاگین TinyMCE Advanced به کار گیری نمائید.
این پلاگین یک بلوک گزاره کلاسیک و نوعی وضعیت ترکیبی (Hybrid mode) را به گوتنبرگ اضافه می نماید. براین اساس در حالی که به کلیه خصوصیت هایی که گوتنبرگ ارائه میدهد دسترسی دارید، می‌توانید از یک ویرایشگر آشنا نیز به کارگیری نمایید.
بعضی از خصوصیت های پلاگین TinyMCE Advanced عبارت میباشد از:
– پیکربندی توسعه یافته جداول
– تغییر‌و تحول ویرایشگر بلوک گزاره به بلوک جمله کلاسیک
– دکمه فرمت بندی
– آیتم های بیشتر برای لیست
– تصحیح متن داخل ساخته (بولد، ایتالیک، خط ذیل، افزودن لینک و پیوند، ترازبندی و غیره)
– موردی برای نگه داشتن تگ های گزاره در ویرایشگر بلوک
پلاگین TinyMCE Advanced و دستکاری ماهر متن در وردپرس
در آغاز پلاگین را از مخزن وردپرس دانلود نموده و آن را در وب سایت خویش در قسمت پلاگین ها نصب فرمایید. در‌حالتی که منو پلاگین را ندیدید یا این که داده های جزئی تری احتیاج دارید، به راهنمای قدم به قدم ما راجع ‌به فراگیری نصب پلاگین وردپرس رجوع کنید.
پس از اینکه پلاگین نصب شد آن را فعال نمایید. بعد از راه‌اندازی پلاگین می‌توانید پیکربندی آن را تنظیمات فرمایید. برای این فعالیت در برگه پلاگین ها به سمت پایین برگه اسکرول کرده و پلاگین TinyMCE توسعه یافته را پیدا نمایید. آن گاه در قسمت زیر آن روی لینک و پیوند “پیکربندی” کلیک نمایید.
براین اساس می‌توانید وارد صفحه پیکربندی پلاگین شوید.
شما با رفتن به مسیر پیکربندی » TinyMCE Advanced در پیشخوان وردپرس نیز میتوانید به این برگه دسترسی پیدا نمایید.
برگه پیکربندی پلاگین TinyMCE Advanced به طور پیش فرض روی پیکربندی ویرایشگر گوتنبرگ قراردارد. در صورتی قصد ندارید از ویرایشگر گوتنبرگ به کارگیری نمائید در تب “ویرایشگر بلاک(گوتنبرگ)” به سمت پایین برگه اسکرول کرده و در بخش “نوار ابزار در گزاره کلاسیک و بلاک های کلاسیک”، آیتم “فعال کردن فهرست ویرایشگر (پیشنهاد می شود)” را غیرفعال فرمائید.
بعد روی تب “ویرایشگر کلاسیک (TinyMCE)” کلیک کرده و بعد از فعال کردن آیتم “فعال‌سازی منوی ویرایشگر” در قسمت Toolbars for the Classic Editor به قسمت فراگیری پیکربندی بلوک کلاسیک در این نوشته‌ی علمی رجوع کنید.
تنظیمات ویرایشگر بلوک (گوتنبرگ) پلاگین TinyMCE Advanced
در تب پیکربندی ویرایشگر بلوک میتوانید پیکربندی ویرایشگر گوتنبرگ را تنظیمات کرده و ابزارهایی که در نوار ابزار مشاهده می‌کنید و همینطور رنگ دور نما و متن پیش فرض خویش را تغییر دهید.
بسته به پیکربندی شما، سه جای متعدد برای نمایش ابزارهای بلوک پیش فرض گوتنبرگ وجود دارد.
پلاگین TinyMCE Advanced یک بلوک “جمله کلاسیک” را ارائه می‌دهد. این بلوک به شما قابلیت و امکان استفاده از یک تیم بدون نقص از ابزارهای TinyMCE Advanced را داده و به عبارت دیگر در‌حالتی که پیش از گوتنبرگ از TinyMCE Advanced به کارگیری می کردید، این بلوک دقیقاً به عبارتی چیزی میباشد که به آن عادت داشته اید.
بلوک جمله کلاسیک (Classic Paragraph) یک بلوک جدید میباشد که به وسیله TinyMCE Advanced ارائه شد‌ه‌ است.
بلوک کلاسیک یک بلوک پیش فرض وردپرس میباشد که هنگام سوئیچ به ویرایشگر گوتنبرگ، مجموع محتواهای گذشته نوشته ها یا ورقه های شما در آن قرار می‌گیرند.
تمامی ابزارهای TinyMCE Advanced در هر دو بلوک فعال می‌باشند. شما در این قسمت می‌توانید نوار ابزار را در بلوک گزاره کلاسیک و بلوک کلاسیک را طبق نیازهای خویش سفارشی سازی فرمائید.
کافی میباشد هر مورد از آیتم ها را در قسمت ذیل تصویر بالا را کشیده و در نوار ابزار بخش بالای تصویر رها نمائید.
اعتنا داشته باشید که نوارابزار در بلوک های جمله کلاسیک و کلاسیک باریکتر بوده و به طور متمرکز نمایش داده میگردند. عالی میباشد فهرست را فعال فرمایید و صرفا دکمه های ضروری را اضافه کنید.
چنانچه به سمت زیر برگه اسکرول نمائید قسمت مورد ها را مشاهده خواهید کرد.
تک تک دکمه ها را به نوار ابزار بالا در بلوک های کلاسیک جمله و کلاسیک اضافه فرمایید: این مورد به طور پیش فرض فعال میباشد و صرفا دکمه هایی را پایین تأثیر قرار می‌دهد که بوسیله یک پلاگین دیگر اضافه گردیده باشد. این دکمه ها عوض این که یک ریف دیگر را به نوار ابزار اضافه نمایند، به انتهای او‌لین ستون نوار ابزار اضافه می‌شوند. در‌حالتی که این آیتم را فعال باقی بگذارید، آن دکمه ها را مشاهده خواهید کرد.
مورد‌های نگارش لیست: این مورد نیز به طور پیش فرض فعال میباشد و استایل های بیشتری را برای لیست های شلوغ (unordered) یا این که فارغ از شماره (ordered) یا این که شماره دار اضافه می نماید. در‌صورتی‌که از مثال های استانداردی که به وسیله پوسته شما استایل دهی شد‌ه‌ است به کار گیری میکنید، می‌توانید این آیتم را غیرفعال فرمائید.
منوی متن: منوی (کلیک راست) محتوای مرورگر را جایگزین می نماید
پنجره لینک و پیوند جایگزین: فعال کردن این آیتم به شدت پیشنهاد میشود و دسته توانمند تری برای مورد های لینک و پیوند ارائه میدهد که عبارتند از:
مورد های rel مشتمل بر nofollow
مورد های مقصود دربرگیرنده پنجره جدید
اندازه‌های مداد: شما میتوانید این آیتم را غیرفعال کرده و به استایل های پوسته خویش اجازه در دست گرفتن فونت ها را نمایند.
قسمت بعدی مرتبط با آیتم های توسعه یافته میباشد.
Add Classic Paragraph block: این مورد به طور پیش فرض فعال میباشد و یک نوع بلوک جدید به اسم بلوک جمله کلاسیک را به بلوک های مو جود در گوتنبرگ اضافه می نماید که در مقایسه با بلوک گزاره استاندارد گوتنبرگ به خوبی با TinyMCE Advanced عمل می نماید.
Make the Classic Paragraph or Classic block the default block (hybrid mode): با فعال کردن این مورد بلوک کلاسیک یا این که بلوک جمله کلاسیک تحت عنوان بلوک پیش فرض قرار داده میشوند. بلوک پیش فرض بلوکی میباشد که با اینتر زدن یا این که کلیک کردن روی آخرین بلوک وارد آن می‌شوید.
ویرایشگر بلاک با ویرایشگر کلاسیک جایگزین میکند: فعال کردن این آیتم ویرایشگر کلاسیک و برگه دستکاری نوشته پیشین را بازیابی می نماید. این مورد به شما اجازه می‌دهد که از پلاگین های دیگری که منجر تقویت ویرایشگر کلاسیک میشوند، استفاده نمایید و استایل سابق متاباکس ها را اضافه نمائید.
Enable resizing of tables, rows, and columns by dragging with the mouse: با فعال کردن این مورد، کل جدول، ستون ها و ردیف ها می‌توانند با کشیدن تغییر و تحول اندازه پیدا نمایند. در این صورت اندازه ها با استایل CSS درونی تهیه میشوند. با این عمل ممکن میباشد برخی استایل ها که به وسیله پوسته شما تهیه گردیده ‌است نادیده گرفته خواهد شد و بدین ترتیب جدول هنگام مشاهده در تلفن همراه و تبلت رسپانسیو نباشد.
When inserting a table set the HTML border attribute to 1: فعال کردن این آیتم یک خط مرزی را بدور جدول میکشد مگر اینکه پوسته شما آن را غیرفعال نماید.
برای تهیه و تنظیم دیگر خصوصیت های پیش فرض یا این که استایل های درونی از پلاگین Advanced TinyMCE Configuration به کار گیری نمایید.
When inserting a table show a grid where the number of rows and columns can be selected by dragging with the mouse: در شکل غیرفعال بودن کانال، تعداد سطرها و ردیف ها می‌تواند در جعبه Insert Table وارد گردد.
Jump to the next cell when pressing the tab key while editing a table: این آیتم به طور پیش فرض فعال میباشد و سبب می گردد هنگام بازنویسی جدول با فشار دادن دکمه Tab به سلول بعدی بروید. در صورتی این مورد را غیرفعال نمائید هنگام فشار دادن دکمه تب به بیرون از منطقه ویرایشگر منتقل می‌شوید.
Show the advanced tabs in the table properties dialogs: تب های توسعه یافته قابلیت تهیه استایل های CSS خطی را در جدول، روی هر سطر و روی هر سلول می‌دهند. همینطور این تب ها دارنده فیلدهایی برای پیکربندی معمولی برای رنگ مرز و رنگ دور نما می‌باشند با فعال کردن این مورد تب های توسعه یافته در بخش مختصات جدول نشانه داده میشوند برای اینکه جدول را رسپانسیو نگه دارید، هنگام تهیه پهنا جدول مقادیر را به طور درصد وارد نمایید.
در نقطه پايان به ارزیابی قسمت مدیر می‌پردازیم.
در این قسمت میتوانید پیکربندی پلاگین TinyMCE Advanced را برای وبسایت دیگری برون بری نمائید یا این که پیکربندی وبسایت دیگری را درون ریزی فرمایید.
بعداز تنظیمات پیکربندی متبوع خویش روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک فرمایید.
در حالتی‌که نمی‌خواهید از ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس به کار گیری فرمائید میتوانید از پیکربندی ویرایشگر کلاسیک (TinyMCE) به کارگیری کرده و از TinyMCE Advanced به مکان پلاگین ویرایشگر کلاسیک استفاده فرمایید.
پیکربندی ویرایشگر کلاسیک (TinyMCE)
کافی میباشد در تب ویرایشگر بلاک از قسمت Toolbars for the Classic Editor مورد “راه‌اندازی منوی ویرایشگر” را غیرفعال کرده و در تب ویرایشگر کلاسیک از بخش Toolbars for the Classic Editor مورد ” فعال سازی منوی ویرایشگر” را فعال فرمایید.
باقی پیکربندی دقیقاً شبیه شرایط گذشته میباشد.
به کار گیری از پلاگین TinyMCE Advanced
استفاده از پلاگین TinyMCE Advanced بسیار آسان میباشد مخصوصاً در‌صورتی ‌که بلوک جمله کلاسیک را فعال کرده باشید.
کافی میباشد یک نوشته یا این که برگه جدید ایجاد کرده و روی آیکون + که مرتبط با افزودن بلوک تازه میباشد، کلیک فرمائید.
در قسمت بلوک های همگانی، بلوک گزاره کلاسیک را پیدا کرده و روی آن کلیک نمایید.
بعد از آن کافی میباشد به طور معمولی تایپ کرده و از ابزارهای آن در نوار ابزار برای اجرا هر آنچه که میخواهید، به کار گیری فرمائید.
همانگونه که مشاهده میکنید ظواهر بلوک گزاره کلاسیک دقیقاً شبیه ویرایشگر کلاسیک وردپرس میباشد با این تفاوت که به جای این که نوار ابزار در بالای برگه باشد، در بالای بلوک و در دسترس شما میباشد.
افزودن تصاویر با TinyMCE Advanced در مقایسه با گوتنبرگ
هم در بلوک گزاره گوتنبرگ و هم بلوک گزاره کلاسیک TinyMCE Advanced میتوانید تصاویر را مستقیماً به بلوک وارد نمایید. تلاش آن ها در این باره مختلف میباشد و هر مورد خصوصیت های خویش را دارا هستند.
در بلوک گزاره کلاسیک، روی “گذاشتن” و آنگاه “اضافه کردن پرونده مولتی مدیا” کلیک نمایید. آنگاه یک عکس را بار گذاری کرده یا این که از کتابخانه وردپرس یکی را گزینش فرمایید.
بعداز قرار دادن تصویر میتوانید ترازبندی آن را تغییر تحول داده یا این که آنرا دستکاری فرمایید.
در بلوک جمله گوتنبرگ، می‌توانید “Inline Image” را از پنجره کشویی نوار ابزار تعیین نمایید.
این آیتم به شما قابلیت و امکان می‌دهد تصویری را در بخش بلوک وارد کنید.
تصویر بارگذاری گردیده کوچک میباشد و شما میتوانید اندازه آن را در بلوک تغییر‌ و تحول دهید.
تشکیل دادن جدول با به کارگیری از پلاگین TinyMCE Advanced
از شایسته ترین خصوصیت های پلاگین TinyMCE Advanced قابلیت و امکان ایجاد آسان جداول و آیتم های مختلفی میباشد که برای تنظیمات جداول خویش دارید. برای ساخت‌ و‌ساز یک جدول کافی میباشد روی آیکون جدول در نوار ابزار کلیک نمایید. مورد های مختلفی به شما نمایش داده میشود.
بعد از ساخت و ساز جدول میتوانید مجدد روی آیکون جدول در نوار ابزار کلیک فرمائید تا بتوانید مختصات جدول را تغییر و تحول دهید.

پشتیبانی سایت وردپرسی شما

کارشناسان شرکت چکاوک شهر با بیش از 10 سال سابقه در زمینه طراحی سایت، تسلط کامل به پلاگین ها، توابع وردپرسی، قالب ها شمارا در رفع مشکلات پیش آمده و پشتیبانی دوره ای یاری می کند. کافیست با ما تماس بگیرید

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − ده =