تهران، بلوار فردوس غربی سازمان برنامه جنوبی کوچه بغیری ساختمان اداری ارکیده

لوگو چکاوک شهر

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت استفاده از یک صفحه وب به عنوان وسیله ارتباطی برای کاربر و فرآیند به وجود آوردن راه‌حل برای یک موضوع خاص است. اگر طراحی سایت به بهبود ارتباط با مخاطب کمک نکند، به مشکل می‌خورد و با شکست مواجه خواهد شد. به عبارت دیگر اگر سایت شما با هدف درستی طراحی نشود هرگز نمی‌توانید مخاطب مورد نظر خود را جذب نمایید. زیرا اگر سایت شما نتواند نیازها و خواسته‌های مخاطب را برطرف کند، به سرعت از سایت خارج می‌شوند.

مدت زمان جذب کاربران بسیار کوتاه است و باید در همان ثانیه‌ها اولی که به سایت وارد شده‌اند در آنها تاثیر مثبتی ایجاد کنید. بنابراین پس از اینکه هدف از طراحی سایت را پیدا کردید باید عوامل مهم و تاثیرگذار برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب را مشخص کرده و در صفحه اصلی سایت خود قرار دهید. بوسیله روش‌های زیر می‌توانید کاربران را جذب کرده و در پیام خود را برای آنها ارسال نمایید:

طراحی سایت به معنی ایجاد یک بستر برای ارائه خدمات، فروش کالا، اطلاع‌رسانی و… است. در تعریف دیگر، طراحی سایت به هنر برنامه‌ریزی و تنظیم محتوا در یک صفحه وب است. کاربران با توجه به اهداف و نیازهایی که دارند به طراحی سایت نیاز پیدا می‌کنند:

طراحی سایت مراحل مختلفی دارد که معمولا شامل خرید دامنه، خرید هاست، طراحی گرافیکی، کدنویسی صفحات وب، تولید محتوا و رعایت اصول سئو است. در واقع طراح سایت متناسب با کسب و کار شما، وب سایتی کاربرپسند، جذاب و کاربردی ایجاد می‌کند و برای بهتر دیده شدن در صفحه جستجوی گوگل توسط کارشناس سئو به صفحه اول آورده می‌شود. طراح سایت مشخص می‌کند که المان‌های مختلف سایت مثل متن، عکس، لینک‌ها و … به چه شکل و در کجای صفحه قرار بگیرند.

به صورت تخصصی‌تر می‌توان گفت، طراحی سایت (Web-Design) به ساخت و راه‌اندازی صفحات سایت گفته می‌شود که این کار با زبان‌های مختلف انجام و یا با استفاده از قالب‌های آماده انجام می‌گردد. در ابتدا طراحی سایت با استفاده از کدهای HTML(Hyper Text Markup Language) انجام می‌شد اما با پیشرفت تکنولوژی طراحی‌ با استفاده از جدول‌های پنهان در صفحه و زبان HTML منسوخ شد و کاربران به استفاده از زبان CSS روی آوردند.

بروی بستر اینترنت انواع مختلف سایت با موضوعات و اهداف مختلفی وجود دارد. شناخت هدف از طراحی سایت با توجه به موضوع کسب و کار و تحلیل نیاز مشتری بسیار مهم است. پس پیش از طراحی سایت باید اهداف را مشخص نمود تا به بهترین وجه بتوان از سایت بهره‌برداری کرد.

هدف از طراحی سایت تجاری

هدف از طراحی سایت‌های تجاری بهبود فرآیند تجارت، تنظیم جریان اطلاعات و ایجاد تعامل بین مشتریان و صاحب فروشگاه است. سایت فروشگاهی امکان خرید کالا و ارائه خدمات را بدون خروج از منزل و با کمک سیستم‌های پراخت آنلاین فراهم می‌کند. در واقع هدف اصلی یک وب سایت تجاری افزایش تعداد مشتریان است بنابراین باید در این سایت تعامل و ارتباط موثر با مشتری فراهم شود و بازدیدکنندگان را متقاعد کرد که به مشتری بدل شوند. باید بتوان با جلب اعتماد مشتری، برای شرکت جایگاه مناسبی در ذهن مخاطب ایجاد کرد، زیرا بازدیدکنندگان در وهله اول با بررسی وب سایت با شرکت و سیاست‌های آن آشنا می‌شوند. مشتریان با بازدید سایت سعی دارند بفهمند که شما در ارائه خدمات خود چقدر متخصص هستید و یا کیفیت محصولات شما به چه میزان است؟ به همین دلیل باید در سایت شما اطلاعات، مقالات، نمونه‌کارها و … ارائه شود تا به بازدیدکنندگان کمک کند با شرکت شما آشنا شوند.

طراحی سایت چیست

هدف از طراحی سایت شرکتی

وب سایت شرکتی اطلاعات جامعی در مورد شرکت ارائه می‌دهد و نمایندگی رسمی آنلاین یک سازمان است. این اطلاعات شامل محصولات، حوزه فعالیت، خدمات ارائه شده و … است.
هدف از طراحی سایت شرکتی این است که محصولات را به صورت آنلاین بفروشید، بازاریابی و تبلیغات را انجام دهید، اخبار را برای مشتریان خود ارسال کنید، بازخورد مشتریان و شرکا را بگیرد و نظرات آنها را بخوانید. بخش تصویری این سایت باید بصورت ویژه‌ای مورد توجه قرار گیرد، زیرا باید اعتماد مشتریان را جلب نماید. در یک جمله می‌توان گفت هدف اصلی از طراحی سایت شرکتی یافتن مشتری و شریک جدید، ارائه تصویر سازمانی مناسب، یافتن کارمندان جدید و ایجاد ارتباط موثر و کارآمد با شرکا ومشتریان است.

هدف از طراحی سایت سرگرمی

این وب سایت‌ها برای سرگرمی بازدیدکنندگان ایجاد می‌شوند و مبتی بر ارائه اطلاعات سرگرم‌کننده و خدمات آنلاین تعاملی هستند. هدف اصلی این سایت‌ها جذب بازدیدکنندگان بوسیله موضوعات جذاب، جلوه‌های انیمیشنی، خدمات تعاملی و … است. یک روش مهم برای کسب درآمد از طریق وب‌ سایت‌های سرگرمی، تبلیغات است. مطالبی که در این نوع از سایت‌ها ارائه می‌شوند شامل موارد زیر است:

وب سایت سرگرمی نسبت به سایر وب سایت‌ها مخاطب بیشتری دارند و میلیون‌ها نفر در آن به بازی وانجام گفتگوهای آنلاین مشغول هستند.در نهایت می‌توان گفت که هدف از طراحی سایت سرگرمی این است که اطلاعات سرگرم‌کننده‌ای ارائه دهند و به صورت مدام به روز می‌شوند تا علاوه بر اینکه کاربران خود را از دست ندهند، کابران جدیدی را نیز جذب نمایند. بنابراین با ارائه محتوای پویا می‌توان به این هدف دست یافت.

هدف از طراحی سایت اطلاعاتی

وب سایت اطلاعاتی حاوی حجم زیادی از اطلاعات، خدمات تعاملی، محتوای منحصربه‌فرد است که برای تعداد زیادی از بازدیدکنندگان طراحی شده است. هدف اصلی از این سایت‌ها ارائه اطلاعات و کمک به کاربران برای یافتن اطلاعات مورد نظرشان در مورد یک موضوع خاص است تا بتواند مطل جدید را بیاموزد. با توجه به عملکرد منحصربه‌فرد سایت، داده‌های ساختاربندی شده و اطلاعات طبقه‌بندی شده، باید کار با سایت راحت باشد و کاربر بتواند به راحتی مطلب مورد نظرش را پیدا کند.

هدف از طراحی سایت آموزشی

با توجه به اینکه دنیای مدرن امروزی آموزش‌های آنلاین به شدن مورد توجه کابران قرار گرفته‌ است، موسسات آموزشی نیز این نیاز کاربران را درک و در جهت رفع آن سایت‌های آموزشی مختلفی را ارائه کردند. یک وب سایت آموزشی می‌تواند علاوه بر ارائه مطالب آموزشی، در مورد اساتید، شرایط برنامه، امتحانات و … نیز اطلاعات جامعی به کاربر ارائه دهد. در نهایت می‌توان گفت که هدف اصلی از وب سایت آموزشی دسترسی نامحدود کابران به محصولات آموزشی با کیفیت است.

هدف از طراحی سایت فروشگاهی

در وب سایت فروشگاهی اطلاعاتی در مورد کالاها ارائه می‌شود تا کاربران از را دور محصول مورد نظر خود را انتخاب و به صورت آنلاین خریداری کنند. یک وب سایت فروشگاهی موفق برای اینکه به درصدبالایی از فروش برسد باید به دقت بهینه‌سازی شود و تکنیک‌های علمی که ثابت شده‌اند فروش را افزایش می‌دهند، اجرا کنند. به صورت کلی هدف از طراحی وب سایت فروشگاهی بهبود و ثتبت موقعیت فروشگاه در رقابت با سایر فروشنده‌ها، فروش محصولات، افزایش تعدا مشتریان، تبلیغ برند، افزایش سود و … است. وب سایت آمازون نمونه یک وب سایت فروشگاهی موفق است.

هدف از طراحی سایت رسانه‌های اجتماعی

سایت‌های رسانه ‎های اجتماعی سهولت در برقراری ارتباط با دوستان، خانواده، همکاران و …را فراهم می‌کند. همچنین این وب سایت‌ها برای اشتراک گذاشتن عکس، علاقه‌مندی‌ها، تجربیات روزانه و … به کار می‌روند. شبکه‌های اجتماعی برای اهداف تجاری و شخصی به کار می‌روند. بسیاری از مشاغل برای جذب مشتری و برقراری ارتباط با آنها از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این شبکه‌ها بستری را فراهم می‌کنند که علاوه بر معرفی و فروش محصولات و خدمات، با مشتری‌ها نیز ارتباط موثری برقرار شود و نیاز‌های واقعی مشتریان برآورده شود.

هدف از طراحی سایت وبلاگ‌ها

هدف اصلی از طراحی وبلاگ ارائه مطالب در مورد موضوعات مختلف به صورت مرتب در طی زمان‌های مختلف است. معمولا یک وبلاگ توسط یک نفر یا یک گروه کوچک اداره می‌شود. برخی از وبلاگ‌های شخصی و حرفه‌ای وجود دارندکه می‌توانید به عنوان یک مجله آنلاین به آنها نگاه کنید. همچین وبلاگ‌ها می‌توانند برای اطلاع‌رسانی به مشتریان استفاده شوند. یک نکته مهم در مورد وبلاگ‌ها این است که نگهداری و درج اطلاعات در آنها باید توسط فرد آموزش‌دیده و با علم انجام شود.

فهرست مطالب