تهران، بلوار فردوس غربی سازمان برنامه جنوبی کوچه بغیری ساختمان اداری ارکیده

لوگو چکاوک شهر

اجرا نشدن آپاچی در xampp

اجرا نشدن آپاچی در xampp

اجرا نشدن آپاچی در xampp اما مشکلی که بیشتر کاربران در این لوکال هاست، با آن رو به رو هستند اجرا نشدن وب سرور آپاچی می باشد! همانطور که می دانید برای راه اندازی سایت در محیط لوکال هاست ما نیاز داریم که گزینه های Apache و MySql حتما ران یا اجرا شوند. بسیاری از کاربران ما نیز با این موضوع مشکل دارند و روزانه تعداد زیادی از آنها برای حل این مشکل سوالاتی می پرسند.

دلایل اجرا نشدن آپاچی در xampp

وب سرور آپاچی به صورت معمول از پورت ۸۰  استفاده می کند اما ممکن است شما از برنامه های دیگری استفاده می کنید که آنها نیز از پورت ۸۰ استفاده می کنند (مثلا اسکایپ) و این باعث تداخل شده و باعث می شود آپاچی شما در زمپ اجرا نشود!

راه حل اجرا شدن وب سرور آپاچی در زمپ

بر خلاف تصوری که برخی دوستان دارند و همیشه احساس می کنند حل شدن این مشکل کار بسیار سختی است، با چند گام بسیار ساده می توانیم این مشکل را حل کنیم.

در گام اول به درایوی که مسیر نصب نرم افزار زمپ می باشد، مراجعه کنید و پوشه ی زمپ را بیابید. به عنوان مثال، نرم افزار زمپ من در درایو C قرار دارد.

حال بر روی پوشه ی مورد نظر (Xampp) کلیک کنید و سپس پوشه ی Apache را مشاهده خواهید کرد، با کلیک بر روی پوشه ی آپاچی به داخل آن رفته و پوشه ای به نام  Conf را بیابید. پس از وارد شدن به آن، فایل httpd.conf را می بینید، حال بر روی آن کلیک راست کرده و آن را با نوت پد خود باز کنید.

حال در فایل نوت پد باز شده به دنبال خطی با آی پی مورد نظر خود باشید، به عنوان نمونه :

#Listen 0.0.00:80 #

Listen [::]: 80

Listen 80

اگر در خطوط بالایی آن نگاه کنید می بینید که کاملا مرتبط با قسمت وب سرور آپاچی می باشد. شما می توانید عدد ۸۰ را به هر عدد دیگری تغییر دهید تا دیگر ۸۰ نباشد و تداخلی ایجاد نکند.

حال به دنبال گزینه ی servername در فایل نوت پد بگردید تا پورت آن را نیز تغییر دهید.

ServerName localhost:80

توجه کنید که عدد مرتبط با این قسمت باید همان عددی باشد که در مرحله ی قبلی انتخاب کرده اید! به عنوان مثال ما تمامی این اعداد را ۲۰ انتخاب می کنیم.

تنظیمات رفع اجرا نشدن آپاچی در xampp

تنظیمات خود را ذخیره کرده و محیط ویرایشگر نوت پد را ببنید. سپس زمپ را غیر فعال کرده و دوباره آن را ران کنید. آپاچی را فعال کنید، میبینید که وب سرور آپاچی فعال می شود.

به ظاهر مشکل حل شده است اما ببینید در حال حاضر زمانی که localhost را در مرورگر وارد می کنید به درستی کار می کند یا خیر! اگر متوجه شدید که چیزی نمایش داده نمی شود و ارور می دهد باز هم نگران نباشید. مشکل را با هم حل خواهیم کرد.

ما عددی را برای ServerName localhost:80 و به جای ۸۰ قرار دادیم که به عنوان مثال عدد ۸۰ را قرار دادم پس این بسیار طبیعی است که لوکال هاست شما با آدرس عمومی http://localhost ارور می دهد و موردی را به شما نمایش نمی دهد زیرا نام سرور تغییر کرده و دیگر عدد پیش فرض ۸۰  نیست و عدد دیگری جایگزین آن شده است که فقط با آن عدد فرمان می گیرد.

پس برای نمایش، اگر عدد ۲۰ را وارد کرده باشید باید آدرس را به شکل http://localhost:20 وارد کنیم تا محیط اجرایی را به ما نمایش دهد.

مطالب مرتبط:

خطای msvcr dll بعد از نصب wamp server

دیدگاه‌ خود را بنویسید

فهرست مطالب

معیارهای یک سایت حرفه ای