تهران، بلوار فردوس غربی سازمان برنامه جنوبی کوچه بغیری ساختمان اداری ارکیده

لوگو چکاوک شهر

معرفی دامنه .xyz

معرفی دامنه .xyz

معرفی دامنه .xyz یک پسوند دامنه سطح بالا است که در جدیداً توسط ICCAN ارائه شد و در ۲ ژوئن ۲۰۱۴ در دسترس عموم قرار گرفت. XYZ.COM و CentralNic ثبت کننده­ های این پسوند دامنه هستند.

ثبت دامین با پسوند xyz. برای عموم آزاد است و مخفف هیچ عبارت خاصی نیست.این پسوند به علت جدید بودن نام دامنه آزاد زیادی را در اختیار قرار می‌دهد.

آشنایی و معرفی دامنه .xyz

این پسوند همانطور که از ظاهرش پیداست شامل سه حرف انتهایی الفبای زبان انگلیسی می باشد که به خاطر سپردن آن در ذهن بسیار آسان است. اما از جهت دیگری هم قابل توجه است و آن که این سه حرف در ریاضیات و فیزیک نشان دهنده محور نمودارها x و y و یا نمایش بعد سوم با محور z هستند.


در نوامبر ۲۰۱۵، ثبت نام پسوند دامنه .xyz به ۱.۵ میلیون رسید، که احتمالاً تا حدودی با تصمیم گوگل مبنی بر استفاده از abc.xyz برای وب سایت شرکتAlphabet Inc.) ) خود، که یکی از اولین شرکت­های بزرگ بود، استفاده از پسوند دامنه .XYZ تقویت شد.

با این حال، ثبت نام کننده دامنه VeriSign و دیگران ادعا کرده اند که سیستم ثبت نام این پسوند دامنه، احتمالا صدها هزار نام دامنه، را با قرار دادن نام دامنه در حساب مشتری برخلاف میل آن­ها انجام داده است.

.xyz از ژانویه سال ۲۰۱۶، ششمین نام پسوند دامنه ثبت شده و از ژوئن ۲۰۱۶، .XYZ چهارمین نام ثبت شده دامنه سطح بالا (gTLD) در اینترنت، پس از.com ، .net و .org بود.

در اول ژوئن سال ۲۰۱۷، پسوند دامنه .XYZ کلاس ۱.۱۱۱B پسوند دامنه­های XYZ را راه اندازی کرد که پسوند دامنه­های ارزان قیمت با ۰.۹۹ دلار در سال هستند و با همان قیمت تجدید می­شوند. آن­ها ترکیب عددی ۶ رقمی، ۷ رقمی، ۸ رقمی و ۹ رقمی بین ۰۰۰۰۰۰.xyz – ۹۹۹۹۹۹۹۹۹.xyz هستند.

پسوند xyz با توجه به اینکه نسبت به پسوندهای دیگر دامنه نوظهورتر است و مدت زمان کمتری از عمومی شدن آن می‌گذرد پسوندی مناسب برای ثبت دامنه‌ میباشد.

پیش‌بینی می‌شود در آینده دامنه xyz جایگزین بسیاری از پسوندهای مطرح دامنه حتی com شود.

سایر مقالات:

بهترین ابزار بکاپ گیری وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

فهرست مطالب

معیارهای یک سایت حرفه ای